Jaki młynek do kawy wybrać?

Młynek do kawy do bardzo przydatne urządzenie, które sprawdzi się w kuchni każdego kawosza. Pozwala ono otrzymać zmielone ziarna kawy, które następnie mogą być wykorzystane do zaparzenia ulubionego napoju. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego urządzenia. Jakie są więc najlepsze młynki do kawy oraz jaki młynek do kawy wybrać? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas tego wyboru? Czy lepszy będzie młynek elektryczny, czy ręczny? No i jak właściwie on działa?

Czym jest młynek do kawy?

Młynek do kawy jest urządzeniem domowym służącym do rozdrabniania (w przypadku ziaren- mielenia) kawy. Wśród wszystkich młynków, możemy wyróżnić urządzenia elektryczne oraz ręczne. Jeżeli chodzi o młynki do kawy, dzieli się je również na żarnowe (wtórnie dzielone na ceramiczne i stalowe) oraz nożowe. Maszyny dzieli się też ze względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane- wyróżniamy więc również młynki stalowe oraz ceramiczne.

Młynek do kawy jest niezbędnym wyposażeniem kuchni, jeżeli lubimy przygotowywać samodzielnie wspomniany napój. Mielenie kawy pozwala otrzymać napar o lepszym smaku i aromacie, czynność ta poprzedza późniejsze przygotowanie napoju zarówno w ekspresie, jak i przy użyciu kawiarki.

Jak działa młynek do kawy?

Działanie młynku do kawy zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanego urządzenia. Jego funkcją zawsze jest jednakże rozdrabnianie ziaren kawy.

W przypadku młynku żarnowego, dzieje się tak na skutek rozdrabniania ziaren kawy pomiędzy dwoma żarnami- płaskim oraz stożkowatym. Młynek można regulować, w zależności od wielkości ziaren. Jeżeli ziarna te są duże, ustawienia młynka powinny doprowadzić do zwiększenia się odległości pomiędzy jednym a drugim żarnem.

Mechanizm działania młynku nożycowego jest nieco inny, ponieważ opiera się on po prostu na cięciu ziaren kawy na mniejsze fragmenty. Działanie to jest możliwe, dzięki działaniu ostrzy mielących ziarna. Ostrza te poruszają się ruchem obrotowym. Taki młynek jest tańszy od modelu żarnowego, jednocześnie jednak wybiera go o wiele mniej klientów. Zaraz spróbujemy wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Młynek do kawy – jaki wybrać

Wydaje się, że pytanie “jaki młynek o kawy wybrać” ma tylko jedną dobrą odpowiedź i jest nią: “młynek żarnowy”. Model ten przewyższa młynek nożycowy pod prawie każdym względem. Po pierwsze, umożliwia on regulację wielkości ziaren kawy otrzymanych po zmieleniu- młynek nożycowy nie oferuje takiej opcji. Po drugie, model żarnowy mieli kawę w równomierny sposób, co niweluje ryzyko otrzymania napoju o zbyt gorzkim lub kwaskowatym smaku. W końcu, funkcjonowanie młynka żarnowego jest o wiele bardziej wydajne, potrzebuje on mniejszej  ilości energii oraz generuje mniejszy hałas.

Argumentem obstawiającym za wyborem młynku nożycowego jest jednak jego niższa cena w porównaniu z pierwszym modelem. Dla wielu osób może być to argument koronny, dlatego przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie kryterium wybieranego młynka do kawy jest dla nas najważniejsze. Podsumowując, młynek nożycowy jest tańszy, ale i oferuje niższą jakość mielenia kawy.

Automatyczne młynki do kawy dzielimy na urządzenia służące do przygotowanie espresso oraz te do przyrządzania kaw alternatywnych. Na rynku dostępne są od niedawna także młynki uniwersalne, przy użyciu których można utrzymać dowolny rodzaj kawowego napoju. Urządzenie automatyczne występuje w wielu różnych wersjach rozmiarów i kształtów, poszczególne modele różnią się również mocą silnika. Wspomniana moc wpływa z kolei na szybkość mielenia kawy.

Jeżeli jesteśmy początkującym baristą, niezłym rozwiązaniem może być zakup dobrego ręcznego młynka do kawy. Takie urządzenie opiera swoje działanie na ręcznym poruszaniu korbką, co prowadzi do ruchu żaren oraz manualnego mielenia ziaren kawy. Taka maszyna nie potrzebuje do działania energii elektrycznej, zwykle cechuje się również stosunkowo kompaktowymi rozmiarami. Te właściwości pozwalają nam zabrać ręczny młynek do kawy w podróż i cieszyć się nim w każdych warunkach.

Najlepsze młynki do kawy

Zastanawiając się nad tym, jaki młynek do kawy najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, należy nie tylko prześledzić opinie klientów oraz poszukać najlepszego jakościowo urządzenia. Warto też zastanowić się, nad jaką cechą maszyny najbardziej nam zależy oraz czego wymagamy od swojego młynka do kawy.

Jeżeli będziemy korzystać z niego wyłącznie w celach domowych, młynek nie musi odznaczać się bardzo wysoką wydajnością oraz ponadprzeciętną szybkością mielenia. Warto jednak, aby zapewniał wysoką precyzyjność rozdrabniania ziaren, być łatwy do czyszczenia, nie był za duży w stosunku do wyposażenia naszej kuchni oraz pasował wyglądem do wybranego pomieszczenia.

Choć generalnie młynki żarnowe oferują lepszą jakość mielenia niż nożycowe, należy również wziąć pod uwagę nasze finanse oraz to, na jakie urządzenie nas stać. Ważnym aspektem jest również materiał, z którego został wykonany młynek. Młynki ceramiczne są zazwyczaj tańsze, ale szybciej się zużywają. Stalowe młynki cieszą się lepszą wydajnością i wytrzymałością, starczają na dłużej, ale cechują się przy tym wyższymi cenami rynkowymi.

Podsumowując, młynek do kawy jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia każdego miłośnika kawy. Jego główną funkcją jest zmielenie ziaren kawy, co jest niezbędne do kolejnych etapów jej przygotowania. Wyróżniamy młynek żarnowy, nożycowy, a także automatyczny oraz ręczny. Wybór konkretnego młynka powinien zależeć od tego, jakie właściwości urządzenia są dla nas najważniejsze oraz ile pieniędzy możemy przeznaczyć na zakup maszyny. W większości przypadków, poleca się jednak nabycie młynka żarnowego, ponieważ zapewnia on lepszej jakości mielenie ziaren, niż model nożycowy. Ważnym aspektem jest również rodzaj kawy którą będziemy przygotowywać, niektóre urządzenia przeznaczone są bowiem jedynie do przyrządzania espresso. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany dany młynek do kawy oraz jego wytrzymałość na uszkodzenia oraz zużycie związane z długim czasem użytkowania.

Oceń:
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz