Miłośnicy kawy wiedzą dobrze, iż jej picie nie tylko dostarcza przyjemnych walorów smakowych, ale również działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Wypicie tego naparu pozwala nam nie tylko zniwelować uczucie zmęczenie, ale również pozwala na dłuższe i bardziej efektywne podtrzymanie koncentracji. Dlatego często sięgamy po wspomniany napój, kiedy czeka nas dużo pracy lub zaczyna dopadać zmęczenie z powodu nieprzespanej nocy. Ile trzyma kawa? Ile dawek kofeiny możemy spożyć w ciągu jednego dnia, aby działanie kofeiny było dobroczynne, a nie szkodliwe dla naszego organizmu? Po jakim czasie działa kawa?
Jak działa kofeina?
Kawa powstaje w wyniku palenia oraz mielenia ziaren kakaowca- rośliny będącej najpopularniejszym źródłem kofeiny na świecie. Jak już wspomniano, stymuluje ona organizm, usprawnia proces myślenia oraz zmniejsza poziom zmęczenia- zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Choć według najnowszych badań, nie potwierdzono żadnej korelacji pomiędzy spożyciem kawy a wystąpieniem nadciśnienia, jej spożywanie może nasilić akcję serca. Nie obserwujemy tego efektu w przypadku częstego spożywania kofeiny, lub odwrotnie- sięgania po nią bardzo rzadko. Ponadto, kawa pobudza tempo metabolizmu ludzkiego organizmu, głównie przez nasilenie lipolizy. Z tego powodu, spożywanie czarnej kawy jest często stosowane podczas diet odchudzających. Dodatkowo, regularne picie opisywanego napoju zmniejsza zachorowalność na marskość wątroby, raka jelita oraz cukrzycy typu II. Ma ono również pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego oraz trawiennego.
Z drugiej strony, nadmierne spożywanie kofeiny może prowadzić do nasilenia uczucia niepokoju oraz powoduje problemy z zasypianiem. Kawa może być również toksyczna po przekroczeniu określonej dawki (1000 mg kofeiny dziennie). Uważa się jednak, że 300 mg kofeiny dziennie (dawka odpowiadająca około 3 filiżankom kawy) nie wpływa negatywnie na organizm człowieka.
Ile działa kofeina?
Jak długo działa kawa? Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna- długość działania kawy zależy bowiem od zawartości kofeiny w konkretnym napoju. Ta zależność również jest efektem wielu czynników, zaliczamy do nich między innymi rodzaj ziarna, sposoby ich palenia (mniej intensywny proces owocuje większą zawartością kofeiny), sposobem przyrządzania kawy (na przykład poprzez rozpuszczenie kawy rozpuszczalnej we wrzątku lub zaparzenie jej w ciśnieniowym ekspresie) oraz, co jasne, objętości napoju.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki oraz uśredniając pewne wyliczone dane, można stwierdzić, że okres półtrwania kofeiny w ludzkim organizmie szacuje się na około 4-6 godzin. Największy stopień pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego kończy się zazwyczaj po 2 godzinach, natomiast delikatną stymulację umysłową możemy odczuwać nadal po 4 godzinach. Po 6 godzinach, nasz organizm nie powinien odczuwać żadnych skutków spożycia ostatniej kawy. Oczywiście, te dane znajdują swoje zastosowanie jedynie wtedy, kiedy wypiliśmy tylko jedną kawę o standardowej zawartości kofeiny, a nie, przykładowo, potrójne wzmocnione espresso.
Informacją, której nie można pominąć jest również fakt, iż każdy organizm reaguje na dane używki inaczej. Wpływ kofeiny na nasze ciało zależy oczywiście od wypijanej codziennie ilości tego napoju oraz tego, jaką kawę spożywamy. Nie bez znaczenia jest również nasza masa ciała, zapasy tłuszczu czy tempo metabolizmu. Wydaje się również, że każdy organizm ma ponadto swoje indywidualne predyspozycje, jeżeli chodzi o przyswajanie kofeiny oraz jej rozpad w czasie.
Po jakim czasie działa kofeina?
Z powodu opisanych powyżej właściwości pobudzających kawy, napój ten najczęściej wypijany jest rano, niedługo po przebudzenia (nie należy jednak spożywać jej na pusty żołądek). Często samo wypicie kawy sprawia, że czujemy się rozbudzeni i gotowi do działania. Czy to znaczy, że jej spożycie wykazuje tak natychmiastowy efekt? Już wiemy, ile działa kawa. Kolejne pytanie brzmi jednak- po jakim czasie działa kawa?
Według badań naukowców, kawa zaczyna wywierać swoje pełne działanie dopiero godzinę od spożycia. Wcześniejsze pobudzenie organizmu (od razu po wypiciu napoju) wynika prawdopodobnie z efektu placebo oraz systemu skojarzeń łączących kawę oraz stymulację umysłową, którą zaprojektował nasz mózg na przestrzeni lat. Warto również wspomnieć, że w dzisiejszych czasach mnóstwo osób jest uzależnionych od kofeiny i bezwzględnie potrzebuje jej do normalnego funkcjonowania. Dlatego większość osób czuje się poirytowana i zmęczona, kiedy nie może od razu po przebudzeniu wypić kubka ulubionej kawy. Kiedy jednakże uda jej się zdobyć napój i wprowadzić kofeinę do swojego organizmu, szybko reagujemy zadowoleniem i odczuwamy gotowość do działania.
Oczywiście, działanie kawy nasila się stopniowo, a jej stężenie we krwi można by oznaczyć już w przeciągu 10 minut od spożycia. Jednakże, właściwy efekt może zostać osiągnięty dopiero po wspomnianej godzinie, kiedy to stężenie w układzie krwionośnym uzyskuje maksymalne wysycenie kofeiną.
Biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone informacje, można śmiało stwierdzić, że do odczuwania ciągłej stymulacji układu nerwowego, powinny spokojnie wystarczyć nam trzy kawy dziennie spożywane w odstępach mniej więcej czterogodzinnych. Oczywiście, osoby nadużywające kawy będą odczuwały znacznie większe zapotrzebowanie na wspomniany napój, prawdopodobnie ich organizm jest również w dużym stopniu odporny na stymulujące działanie kofeiny. Na ogół, największe odziaływanie kofeiny możemy odczuć około godziny od jej wypicia. Spożywanie kawy w umiarze może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie oraz poziom zdrowia naszego organizmu. Warto jednak pamiętać, że po przekroczeniu określonej dawki, używka ta staje się trucizną, która może nam zaszkodzić. Należy również zachować rozwagę przy stosowaniu kawy, jeżeli cierpi się na schorzenia układu krążenia, żołądkowo-jelitowego lub jest się w ciąży. Nie należy również spożywać kawy na pusty żołądek.